مدتی هست که تعداد بسیاری از برنامه نویس ها نیاز به یادگیری یکی از فریم ورک هایی جاوا اسکریپت (مانند Vue js و Angular و React js و…)  پیدا کردند اما در انتخاب فریم ورک مناسب به مشکل برخورد میکنند و دچار سر در گمی میشوند. در این مقاله قصد داریم تا در مورد سه تا از اصلی ترین و بهترین فریم ورک های جاوا اسکریپت یعنی  Vue js و React js و Angular صحبت کنیم و بررسی کنیم، بر اساس پروژه ای که داریم کدام یک از این سه فریمورک را باید انتخاب کنیم.

هر سه فریمورک Raact , Vue , Angular ویژگی ها و قابلیت های خاص خود را دارند و نمیشه یکی را در مجموع بهتر از دیگری دانست؛ به همین علت است که ابتدا باید نیازمان را شناسایی و بر حسب نیاز خودمان یکی از این سه را انتخاب کنیم. این مقاله برحسب تجربه شخصی نوشته شده است و اگر شما هم در استفاده از این فریم ورک های تجربه دارید در انتهای این مقاله آن را با ما و دیگر دوستان به اشتراک بگذارید.
بهتر است ابتدا از Angular (انگولار) محصول شرکت گوگل آغاز کنیم.

مقالات آموزشی جاوااسکریپت

فریمورک ANGULAR

مقایسه Angular و vue و React

ساختار Angular

فریمورک Angular (انگولار) در سال ۲۰۱۰ و توسط شرکت گوگل معرفی و منتشر شد. در این مقاله نسخه های اخیر از angular یعنی انگولار ۲ و ۴ را مورد بررسی قرار میدیم. اول بهتره بریم سراغ اینکه کدام ویژگی از این فریمورک را بیشتر دوست دارم. در حقیقت من مفاهیم پایه و عمومی این فریمورک رو میپسندم. بیشتر از همه ماژولار بودن این فریمورک باعث شده که از Angularjs استفاده کنم. استفاده از component ها یا dependency هایی که این فریم ورک برای ما فراهم میکنه واقعا عالیه! و کنترل ما بر روی پروژه ها را به بالا ترین حد ممکن میرسونه. سیستم روتینگ (routing) و آدرس دهی هایی که این فریمورک به نسبت Vuejs و Reactjs داره خیلی مناسبه و سیستم اعتبار سنجی فرم (form validation) بسیار قدرتمندی داره که همگی در یک پکیج قرار گرفته اند. البته کامپوننت های آن جدا از هم هستند ولی به سادگی میتوان آنها را به پروژه اضافه میکنند. البته اگر تازه کار باشید ممکن هست که مقداری در یادگیری آن به مشکل برخورد کنید.

بیشتر بخوانید: فریم ورک Angular

جامعه آماری Angular

تعداد افرادی که از Angular (انگولار) نسخه ۱ استفاده میکنند هنوز بسیار بالاست و وبسایت های بسیاری از angularjs 1 استفاده میکنند. نسخه ی انگولار ۲ از نسخه پیشین سریع تر است و کارایی بیشتری دارد اما میتوان گفت که تیم توسعه دهنده ی انگولار در ورژن دوم این فریم ورک مسائلی را از قلم انداخته اند. توضیحات کامل و جامعی در مورد این فریمورک وجود ندارد و رشد آماری کاربران این فریمورک به مراتب کمتر شد. و اعتماد برخی از کاربران از بین رفت چرا که ترس از این پیش آمد که ممکن است در نسخه های بعدی آن قابلیت هایی اضافه شود که مهاحرت از یک نسخه به نسخه ی بعدی امکانپذیر نباشد و برنامه یا اپلیکیشن آنها بلا استفاده شود. اما مطمئنا این اتفاق نخواهد افتاد.

انگولار شبیه بقیه نیست

پیش نیاز Angular

برخلاف فریمورک های دیگر برای استفاده از Angular نیاز به یادگیری TypeScript داریم. از نظر من استفاده از تایپ اسکریپت به ما کمک میکنه تا کد هایمان را بهتر بنویسیم یا به نوعی مارو واردار به بهتر نوشتن کدها میکنه اما اگر جاوا اسکریپت اولین زبانی باشد که یادگیری آن را شروع کرده اید برای یادگیری TypeScript باید زمان زیادی را اختصاص دهید. اما برای یادگیری React و Vue نیازی به یادگیری Typescript نداریم.

کتابخانه REACT

مقایسه Angular و vue و React

کتابخانه React خارج از بحث طرفداری، باید بگم که ری اکت واقعا در این رقابت در جایگاه خوبی قرار گرفته است. ری اکت نقطه ضعف های بزرگ نداره و توسط فیسبوک ساخته شد و مورد استفاده ی این کمپانی قرار گرفته است که همین مسئله برای اثبات کافی است. در مجموع بر اساس تجربه ی  شخصی خیلی استفاده از React رو دوست ندارم چرا که زیاد علاقه ای به این قضیه ندارم که خودم رو مجبور به نوشتن برنامه هایی با ساختار هایی کنم که همه استفاده میکنند. در حقیقت زیاد کد نویسی و استفاده از JSX با سلیقه ی شخصی من سازگار نیست. میکس کردن جاوا اسکریپت با html خیلی مشکل نداره و مشکلی با این قضیه ندارم؛ اما اینکه در JSX ما به گونه ای html و جاوا اسکریپت را با هم ترکیب میکنیم که html تا حدی ساختار خودش رو از دست میده زیاد مناسب نیست. مثلا به جاس نوشتن class برای اشاره به css باید از className استفاده کنیم و دلیل این هست که چرا باید به جای استفاده از ساختار کلی html و css از جاوا اسکریپت استفاده کنیم. هر چند که مزایای کمی برای ما داره !؟ الیته افراد بسیار زیادی این ساختار را دوست داشته و استفاده میکنند.

React نسبت به Angular کمی سریع تر است

با توجه به اینکه React حجم کمتری نسبت به Angular دارد کارایی مناسب تری را در پروژه های کوچک تر برای ما فراهم میکند.

مقاله مرتبط: کتابخانه Reactjs
مقایسه Angular و vue و React

یادگیری React در سطوح بالاتر

برای یادگیری Angular ما باید زمانی را صرف یادگیری Typescript کنیم ولی درمورد ری اکت اینطور نیست. در ابتدا به سادگی میتونید از react استفاده کنید و کار خودتون رو پیش ببرید اما در سطوح پیشرفته تر ، استاندارد کد نویسی با React یک چالش بزرگی برای شما خواهد داشت. استفاده از ریکت انجام پروژه هایمان بسیار مفید است و این گذشتن از این پیچ صد در صد ارزشش را دارد.

علاقه برنامه نویسان به React

تعداد برنامه نویس هایی که از Reactjs استفاده میکنند نسبت به فرمورک Angular بسیار بیشتر هستند و اگر این روند همچنان ادامه پیدا کند این احتمال هست که فریمورک Angularjs 2 کم کم از دور رقابت کنار برود یا اینکه سهم کمتری را در این بازار داشته باشد.

مقایسه React و Angular

React از جاوا اسکریپت ورژن ES6 استفاده میکند و کار کردن یا یادگرفتن react به مرور میتواند راحت تر از کار کردن با تایپ اسکریپت انگولار باشد از طرفی بهینه سازی هایی که باید بصورت آفلاین در انگولار انجام دهیم را در react نیاز به انجام آنها نداریم. تفاوت دیگر جدا بودن کدهای جاوا اسکریپت از html ما در استفاده از تایپ اسکریپت با Angularjs است که هنگام استفاده از Reactjs وJSX همچین کاری نمیتوانیم انجام دهیم و کد های ما استایل یا ساختار مشخصی نخواهند داشت. همچنین ریکت همه ی  قابلیت های مورد نیاز برای انجام یک پروژه ی کامل را ندارد و مجبور به اضافه کردن آنها هستیم در حالی که در Angular به این شکل نیست. از نظر جامعه ی آماری انجمن هایی که در زمینه ی React فعال هستند بسیار فعال تر هستند و همیشه میتوان پاسخ سوالات، راه حل مشکلات احتمالی یا پکیج های مورد نیاز را پیدا کنیم؛ با اینکه جامعه ی برنامه نویس های انگولار هم بالاست ولی به اندازه ی ری اکت نیست. از نظر بازار کار هم ریکت جایگاه مناسب تری نسبت به انگولار دارد.

مقایسه React و Angular

فریمورک VUE

مقایسه Angular و vue و React

اما سومین انتخاب ما در بین فریمورک های جاوا اسکریپت، فریمورک Vue است.  اگر بخوام تو یه جمله بگم ترکیب مزیت های هر دو فریمورک Angular و React ، Vue است. اگر در هنگام کد نویسی Vue از ES5 استفاده کنید به راحتی میتوانید از پس نیاز خود بربیاید اما ES6 برای این فریم ورک بهترین گزینه است. حتی هنگام کد نویسی با Vue میتوانید از Type Script استفاده کنید هر چند که یه مقدار کار شما رو سخت میکنه؛ البته نه خیلی! موقع کد نویسی با Vue کد های جاوا اسکریپت ما از کد های قالب وبسایت ما (Html , Css) جدا هستند که خوانایی کد های ما را افزایش میدهد. ویو از جهاتی به ری اکت بسیار شباهت دارد و این قضیه باعث محبوبیت بالای این فریمورک شده است. یکی از ضعف های این فریمورک این است که در پروژه های بزرگ حجم کد های شما زیاد میشود و مانند ری اکت عمل میکند از آن سو مانند Angular ماژول های بسیاری برای آن وجود دارد.

فریمورک Vue

جامعه آماری Vue

فریم ورک vue به دلیل اینکه به سادگی قابل یاد گرفتن است به بهترین شکل ممکن در دنیای برنامه نویسی خود را معرفی کرده است و همین موضوع برنامه نویس های بسیاری را به سمت این فریمورک جلب کرده است. پکیج های بسیار زیادی برای این فریم ورک وجود دارد که در هر پروژه بر حسب نیاز خود میتوانید از آنها استفاده کنید. همینطور Vue به دلیل اینکه با فریمورک لاراول که محبوب ترین فریم ورک php در ایران است، سازگاری بالایی دارد، بازار کار خیلی خوبی را در ایران دارد.

یادگیری Vue بسیار ساده تر از Angular و React

ویو به دلیل انعطاف بالایی که دارد نسبت به React و Angular خیلی راحت تر قابل درک است و توضیحات و آموزش هایی که برای این فریمورک وجود دارد نسبت به دو فریمورک دیگر بسیار کامل و خوب میباشد. برخلاف انگولار که توسط گوگل و ری اکت که توسط فیسبوک پشتیبانی میشود ویو توسط هیچ کمپانی بزرگی حمایت نمیشود ولی با آنها به راحتی رقابت میکند.

بالاخره کدومو یاد بگیریم؟ Angular یا Vue یا React

هر سه فریم ورک ویو و ری اکت و انگولار قدرتمند هستند و توانایی برطرف کردن نیاز ما را در ساخت وبسایت های تک صفحه ای دارند. انتخاب هر کدام از اینها با سلیقه ی شخصی بر حسب ویژگی هایشان صورت می گیرد. یکی سبک تر است و ساده و دیگری سنگین و پر کاربرد. باید ابتدا نیازمان را مشخص کنیم و بر اساس آن یکی  از این سه فریم ورک را انتخاب کنیم. اگر قصد تبدیل شدن به یک فول استک واقعی جاوا اسکریپت را دارید هر سه فریمورک را یکی پس از دیگری یاد بگیرید و از یادگیری آنها لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *